Ocakbaşı
Nisan 3, 2016
Siverek Edecan Ocakbaşı
Nisan 3, 2016

Siverek

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde (1867 sonrası) Diyarbekir Vilayeti’ne bağlı bir kazaydı. Siverek’in bugün bağlı bulunduğu Şanlıurfa ise Halep Vilayeti’ne bağlı bir sancaktı. Urfa, Osmanlı’nın son döneminde Halep’ten ayrılarak vilayet statüsüne yükseltildi. Siverek ise Diyarbekir Vilayeti’ne bağlı bir sancak oldu. Cumhuriyet döneminde vilayetlerin sınırlarının belirlenmesi çerçevesinde Urfa’ya bağlanıncaya kadar Siverek Diyarbakır’a bağlı kaldı. Dolayısıyla hem idari olarak hem de sosyo-kültürel olarak Siverek’in ilişkileri, Diyarbakır ile Urfa’dan daha yoğun oldu. Cumhuriyet’e yakın zamanda sancak olmaları nedeniyle Sivereklilerin “il olma” beklenti ve istekleri, başta nüfus olmak üzere birçok veriyle birlikte, bu tarihsel olguya dayanmaktadır.

Siverek, adını Ermenice ”Sev-averak”tan (Սեւավերակ) alır, anlamı “kara harabe”dir.

Şanlıurfa ilinin kuzeydoğusunda yer alan Siverek batısında Adıyaman’ın Kahta ilçesi,batıdan kuzeye doğru uzanan Atatürk Baraj gölü, kuzeyinde ise Adıyaman’ın Gerger ilçesi ile Diyarbakır’ın Çermik ve Çüngüş ilçeleri, doğusunda Diyarbakır, güney doğusunda ise kısa bir sınır ile Mardin ili, Viranşehir ve Hilvan ilçeleri ile komşudur. Siverek ilçe merkezi 37.45 kuzey enlem ile 39.19 doğu boylamlarının kesiştiği noktalarda bulunmaktadır. Siverek ilçe merkezinin denizden yüksekliği 801 ile 840 metre arasında değişmektedir. Toplam yüzölçümü 4314 km’dir Karacadağ’ın eteklerinde kurulan Siverek’te, Akdeniz, çöl ve karasal iklimin etkileri görülmektedir. Karasal ve çöl ikliminin etkisiyle yazları oldukça sıcak geçen Siverek’te nem oranının yüksek olmaması nedeniyle, bu sıcaklar boğucu ve rahatsızlık verici derecelere ulaşmamaktadır. Bu yönüyle Akdeniz ikliminden ayrılır. Kışlar soğuk ve yağışlıdır. Şanlıurfa’nın diğer ilçelerine göre Siverek’te yağış oranı daha yüksektir.

Siverek’te her yıl yapılmakta olan Şire Üzüm Festivali, Geleneksel Karakeçili Bahar Şenlikleri ve Siverek Kültür Sanat Festivali ilçenin başlıca kültürel etkinliklerindendir. Siverek’te Karacadağ Türkmen kültürü geleneksel olarak varlığını sürdüren sayılı kültürlerinden biridir.

Edecan Oçakbaşı 

Edecan Ocakbaşı‘nın mutfağına giren etleri size sunana kadar geçen yolculuk bu üç kelimeyle özetlenebilir. Özenle seçilmiş etlerimize ek bir katkı yapmamıza, yoğun marinasyonlara, ek soslara gerek yoktur. Fransız ya da Amerikan mutfağını bir kenara bırakır etlerimizi geleneksel yöntemlerle hazırlarız. Kıymamızı satırla çekeriz. Kebaplarımızda rafine olmayan tuz kullanır, meşe kömüründe közlendikten sonra size sunarız.

Mustafa Ustanın 30 yılı aşkın deneyimi ve tecrübesi, Edecan Ocakbaşı ile  şimdi sizlerin hizmetindedir.  Siverek Oçakbaşi kültürüne lezzet, temizlik, güven, dürüstlük ve kalite ile mükemmeliyeti değerleri ile hareket etmiştir.  Edecan Ocakbaşı kazandığı tecrübe ve uzmanlıkla; müşterilerinin damak zevkini bilerek yönelen Edecan Ocakbaşı %100 müşteri memnuniyetini ilke edinmiştir.

 

Edecan Ocakbaşı, Siverek Ocakbaşı, Edecan, Siverek Yemek Sipariş

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir